سیستم کنترل جنبش در سراشیبی و سربالایی

فروش خودرو هیرسا آپشن ها و تجهیزات مختلف و گاها سیستم های که در رانندگی در مسیرها و شهر کاربردی ندارند داغ است و به ابزاری برای رقابت خرید خودرو فروش خودروسازان تبدیل شده‌است . این سیستم‌های هوشمند کمکی و الکترونیکی زیادی که برروی مدل‌هایSUV نصب می شوند امروزه می‌توانیم بعضی از این سیستم‌های کمکی را در SUVهای کوچک و عده و گونه نیز مشاهده کنیم و ظاهرا مشتریان نیز به‌وجود این آپشن‌ها در خرید خودرو فروش خودرو خود اهمیت زیادی میدهند ; حتی در شرایطی‌که از آن استعمال نکنند!

HACکه از سرواژه های عبارت Hill – start Assist Control گرفته شده‌است , به راننده یاری می کند تا‌زمانیکه در یک سراشیبی متوقف است و قصد دارد آغاز به تکان درسمت بالا کند , از حرکت رو به عقب خرید خودرو فروش خودرو جلوگیری شود .

سیستم Downhill Assist Control یا به عبارتی کنترل زیر وارد شدن از سراشیبی , یکی تجهیزاتی است که در یک سری سال اخیر آیتم دقت اکثری از کمپانی‌های خرید خودرو فروش خودروسازی قرار گرفته و معمولا این سیستم را علاوه بر شاسی‌بلندهای گرانقدر و فول‌سایز , روی SUVهای جمع و جور شهری هم عرضه مینمایند که با نام‌های اختصاری مختلفی از جمله DAC و یا DSR شناخته میشود .

همان‌طور که میدانید , زیر داخل شدن از یک سراشیبی , خصوصا در حالتی که مرحله آن از نوع ناپایدار و لغزنده باشد , کار دشواری است و این داستان نه‌تنها به مهارت راننده , بلکه به قابلیت‌های خرید خودرو فروش خودرو ( خصوصا سیستم ترمز آن ) هم بستگی دارد . احتمال دارد از لحاظ خیلی‌ها انجام این کار معمولی باشد و این‌طور فکر‌می‌کنند که با سنگین‌کردن دنده و کنترل درست ترمز می‌توان فرود موفقی را انجام اعطا کرد البته نباید این مسئله را فراموش کنیم که ترمزگیری پی در پی و مداوم , سبب بالا رفتن دمای لنت و همچنین دیسک ترمز میشود و این دستور توان ترمزگیری را تا حد محسوسی کاهش میدهد , تا جایی که ممکن است دیگر بضاعت موءثر خویش را از دست بدهد . همچنین قفل شدن ناگهانی یک کدام از چرخ‌ها هنگام فرود از تپه و سراشیبی , سبب سر خوردن خرید خودرو فروش خودرو و یا این که انحراف آن از مسیر میشود که طبیعتا مخاطرات متعددی را پیرو دارد اما وجود سیستم DAC در خرید خودرو فروش خودرو , سبب ساز میگردد که‌این فرایند با راحتی و ولی اطمینان بیشتری صورت بپذیرد .


همت سیستم DAC بدین صورت است که نخست می بایست سرعت خرید خودرو فروش خودرو خویش را به کمتر از ۲۵ کیلومتر در ساعت برسانید ( در برخی از خرید خودرو فروش خودروها , حد مجاز سرعت برای راه‌اندازی این سیستم معلوم شده‌است ) و بعد با فشردن کلید DAC , پای خویش را از روی پدال گاز و ترمز بردارید . از این لحظه به آنگاه , گیربکس خرید خودرو فروش خودرو در وضعیت سنگین وزن قرار می‌گیرد و سرعت پیشروی خرید خودرو فروش خودرو به صورت هوشمند و خودکار با درگیر کردن ترمزها , در اختیار گرفتن میگردد و صرفا وظیفه شما این است که در اختیار گرفتن دستور را در چنگ داشته باشید . سیستم DAC با یاری سامانه ESP و EBD از قفل شدن چرخ‌ها‌ یا این که انحراف اتومبیل جلوگیری مینماید و اتومبیل را با یک سرعت نسبتا ثابت و اما ایمن و مطمئن , به زیر سراشیبی سوق‌دهی می کند . سپس با فشار دادن مجدد دکمه DAC می توانید سیستم را خاموش کنید و به تکان خویش ادامه دهید . دقت داشته باشید که در بیشتر خرید خودرو فروش خودروها , آرم دکمه DAC به شکل یک خرید خودرو فروش خودرو است که روی سراشیبی قرار گرفته است و معمولا با فشردن دکمه و فعال شدن سیستم , آرم آن هم به طور چشمک‌زن روی ورقه آمپر معین میگردد ( در بعضا از خرید خودرو فروش خودروها آلارم صوتی نیز دارد ) . تجربه نشان داده است که سیستم در دست گرفتن پایین داخل شدن از سراشیبی هم بدون نقص نمی باشد و گهگاه کارایی طولانی‌مدت این سیستم , موجب ارتقا دمای سیستم ترمز می گردد که در‌این حالت , راننده را با یک آلارم مخصوص , از اختلال به‌وجود آمده آگاه می‌سازد و سیستم به طور خودکار غیر‌فعال می‌شود!

اکثری از واردکنندگان و فروشندگان در بازار داخلی , سیستم DAC را تحت عنوان «شیب‌سنج» معرفی می کنند که چندان صحیح وجود ندارد , چون سیستم شیب‌سنج , فقط زاویه شیب را اندازه‌گیری میکند و ربطی به دسته و تلاش سیستم DAC یا به عبارتی در اختیار گرفتن فرود از سراشیبی ندارد . علاوه بر SUVهایی چون تویوتا لندکروزر , لکسس RX350 , مرسدس بنز ML , کیا سورنتو و … خرید خودرو فروش خودروهایی مثل کیا اسپورتیج , هیوندای ix35 , هیوندای ix45 , تویوتا RAV4 , ب‌ام‌و X3 , ب‌ام‌و X1 و میتسوبیشی ASX نیز به این سامانه مجهز می باشند که البته در بعضا از آن ها تحت عنوان یک آپشن سفارشی شناخته میگردد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *